
A majdani állami nyugdíjunk kiegészítéséről tanácsos idejében gondoskodnunk, ha nem akarunk idős korunkban anyagi gondokkal küszködni. Viszont az is igaz, hogy nem könnyű dolog kiválasztanunk a megfelelő módozatot erre a célra. Segítséget kaphatunk a Grantis önkéntes nyugdíjpénztár kalkulátor használatával, amit érdemes igénybe venni. Tulajdonképpen az önkéntes nyugdíjpénztár, ez az önkéntes alapú nyugdíj-megtakarítási forma Magyarországon 1993 óta létezik és jelenleg több mint 1 millió tagja van.
A létszám 32 pénztár között oszlik meg, amiből 21 nyílt, tehát oda bárki csatlakozhat, 11 viszont zárt, amelyeknél csak meghatározott munkahelyekkel lehet tagsági viszonyt létesíteni. Az önkéntes nyugdíjpénztár számlájára mi és a munkáltató fizethet be pénzt, de egyéni befizetésre is van lehetőség. Az összeg egy kisebb része a költségekre lesz fordítva, nagyobb része pedig az egyéni nyugdíjszámlánkra kerül, amiből apránként hozamokkal és adókedvezménnyel támogatva felépül majd a megtakarítás.
Az önkéntes nyugdíjpénztár elindításakor be kell fizetnünk a pénztár által meghatározott minimum tagdíjat, amit később emelhetünk is, ha úgy döntünk. De ugyanúgy lehetőség van a tagdíj csökkentésére, de azzal számolni kell, hogy ilyenkor sérülhet a megtakarítási cél. Tagdíj nem fizetése esetén a minimum összeget levonják a hozamokból mindaddig, amíg van miből. De így biztos, hogy nem tud eredményesen felépülni a nyugdíj-megtakarításunk.
Eseti jelleggel is lehet fizetni a nyugdíjszámlára, ez kiváló módszer lehet arra, hogy az éves adójóváírást minél nagyobb mértékben ki tudjuk használni. Akkor mondhatnánk, hogy az infláció miatt évről-évre csökken a pénz vásárlóereje, hiszen egyre kevesebbet ér, romlik az értéke. Azonban kérhetjük a tagdíj indexálását, avagy a befizetések valamilyen százalékú évenkénti megnövelését, ami képes kompenzálni a pénzromlást. A leírtakon kívül, minden további tájékoztatást megtalálunk a grantis.hu oldalon. A kalkulátor alkalmazásával pedig a számunkra legjobb döntést hozhatjuk meg.